ANUNȚ NOUL GUVERN. Reformarea celor două agenții de plăți în agricultură: Agenția de Plăți și Intervenții în Agricultură (APIA) și Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR), cu accent pe debirocratizarea procedurilor, în scopul accelerării și creșterii gradului de absorbție a fondurilor europene, anunță Guvernul Cîțu, în noul Program de guvernare liberal.
Reforma instituțională
Reformarea celor două agenții de plăți în agricultură: Agenția de Plăți și Intervenții în Agricultură (APIA) și Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR), cu accent pe debirocratizarea procedurilor, în scopul accelerării și creșterii gradului de absorbție a fondurilor europene;
Măsuri:
▪ Debirocratizarea – crearea unei baze de date unice care să cuprindă informațiile aferente tuturor structurilor din subordinea MADR corelate cu instituțiile partenere;
▪ Operationalizarea Camerelor Agricole prin implementarea prevederilor legii de reglementare;
▪ Digitalizarea - măsuri pentru implementarea reglementărilor în domeniul digitalizării pentru asigurarea interoperabilității și gestionarea depunerii online a documentelor.
▪ Stimularea inițiativelor de jos in sus, care să facă legatura între instituții și fermieri, oferind consultanță, stimulente pentru asociere și extinderea rolului GAL-urilor.
▪ Sustinerea descentralizării în agricultură și extinderea competențelor consiliilor locale și județene și în domeniul agriculturii.
▪ Susținerea asocierii dintre institutele și stațiunile de cercetare și producătorii agricoli în vederea multiplicării de semințe certificate pentru a reduce dependența producătorilor autohtoni de semințele certificate din afara României, menționează noul Program liberal de guvernare.