Reclama header big full
KWS+
Reclama header after big part 2

"Camerele agricole: putere de decizie pentru fermieri!"

Publicat: 06 mai 2015 - 19:30
Comenteaza   | Print | Trimite unui prieten

"Camerele agricole de stat sunt una" (n.r. - născute din fostele agenţii de consultanţă agricolă), "camerele private, ale fermierilor, sunt altceva" (n.r. - cu referire la cele înfiinţate după OUG 58/2013), "bine că face cineva ceva şi pentru noi, fermierii" (n.r. - cu referire la iniţiativa Fundaţiei Revistei Ferma)

"fermierii să-şi facă propriile camere, cu banii lor", "s-a făcut un adevărat haos din camerele agricole" - sunt doar câteva dintre mesajele primite de la cei care au vizitat standurile revistei Ferma de la expoziţia Agraria din Cluj, locul unde Fundaţia Revistei Ferma a lansat campania de strângere de semnături pentru susţinerea petiţiei care prevede revenirea la forma iniţială a Legii Camerelor Agricole (prevederile Legii nr. 122/2012, cu amendamente) şi abrogarea OUG nr. 58/2013.

Au fost şi persoane, două-trei, care ne-au acuzat că vrem distrugerea camerelor agricole, pentru că Ministerul Agriculturii le dă lor bani şi ar trebui să fim recunoscători... E drept, MADR-ul, în mărinimia sa, a anunţat că va aloca bani de la buget pentru camerele agricole... Dar acesta nu e deloc un mare favor, ci o contribuţie legiferată, firească, aşa cum, de altfel, se întâmplă în mai toate statele vest-europene. Nu înseamnă că Ministerul Agriculturii devine cotizantul cu drepturi depline asupra rolului şi activităţii camerelor agricole. Tocmai de aceea precizăm că Fundaţia Revistei Ferma nu se implică sub nici o formă în demersurile privind organizarea şi funcţionarea Camerelor Agricole, a celor deja existente şi a celor ce vor fi formate în viitor, dar îşi asumă informarea fermierilor cu privire la oportunităţile pe care aceştia le pot avea prin legiferarea unor drepturi şi atribuţii cu putere de decizie şi reprezentare la nivel local, regional, naţional, din punct de vedere juridic, administrativ, al organizării teritoriului şi al intereselor comune raportate la activităţile agricole pe care le desfăşoară. Toate acestea erau parte integrantă a Legii nr. 122/2012 care modifica şi completa Legea nr. 283/2010, dar au fost complet eliminate prin OUG 58/2013.

Fundaţia Revistei Ferma îşi propune prin această iniţiativă să demareze acţiuni de lobby la nivelul autorităţilor legislative şi guvernamentale, pentru revenirea la ultima formă a Legii Camerelor Agricole care prevedea atribuţii cu putere decizională pentru fermieri (Legea nr. 122/2012, cu amendamente) şi pentru abrogarea Ordonanţei de Urgenţă a Guvernului 58/2013.
În 12 iunie 2013, când Guvernul a aprobat, prin Ordonanţă de Urgenţă, modificarea Legii nr. 283/2010 privind camerele agricole şi a Legii 122/2012 pentru modificarea şi completarea Legii 283/2010, reprezentanţii fermierilor spuneau că înfiinţarea şi modul de organizare a camerelor agricole se schimbă radical şi asta îi nemulţumeşte, acuzând politizarea camerelor agricole, precum şi faptul că nu au fost consultaţi de minister la elaborarea proiectului, deşi au cerut acest lucru.
Amendamentele la Legea nr. 122/2012, aspect menţionat anterior, vizează în primul rând revenirea la încadrarea camerelor agricole ca fiind de utilitate publică (aşa cum prevedea prima formă a Legii Camerelor Agricole). În Legea 122, încadrarea camerelor agricole este de interes public, ceea ce modifică radical şi modalitatea de finanţare, excluzând practic subvenţionarea din bugetul de stat a cheltuielilor privind organizarea şi funcţionarea Camerelor Agricole.

Fundaţia Revistei Ferma a demarat campania de strângere de semnături pentru susţinerea prezentei petiţii, care se desfăşoară în cadrul principalelor evenimente cu profil agricol (târguri, expoziţii, întruniri ale fermierilor), prin intermediul voluntarilor şi online, pe www.fundatiaferma.ro.

Informaţii detaliate cu privire la evoluţia demersului nostru şi articole cu referire la acest subiect aflaţi din revista FERMA, de pe site-urile www.agroinfo.ro/camere-agricole, www.fundatiaferma.ro, www.camerele-agricole.ro şi din paginile noastre de facebook.
Faceţi cunoscută opinia dvs. şi dezbateţi subiectul pe forum.agroinfo.ro, la secţiunea Camerele Agricole.
Ne găsiţi şi prin email, la fundatia.ferma@gmail.com şi telefonic, la 0256.213328.

Vizualizat: 10601 | PrintPrint | Trimite unui prietenTrimite unui prieten

Alte articole in aceasta categorie

MADR cere AVANS MAI MARE şi PLĂTIT mai REPEDE din SUBVENŢIILE pe 2020 pentru FERMIERII ROMÂNI!

MADR cere AVANS MAI MARE şi PLĂTIT mai REPEDE din SUBVENŢIILE pe 2020 pentru FERMIERII ROMÂNI!

26 martie 2020 - 18:48

SOLICITĂRI OFICIALE. Ministerul Agriculturii cere Comisiei Europene şi Consiliului de miniştri ai Agriculturii din Uniunea Europeană mai multe măsuri de sprijin pentru fermierii români afectaţi de pandemia de COVID-19.

Grow Factor Evolution – Pentru obţinerea randamentului dorit

Grow Factor Evolution – Pentru obţinerea randamentului dorit

18 martie 2020 - 15:57

Măsurile luate în timp util îmbunătăţesc nutriţia şi stimulează înfrăţirea cerealelor de toamnă.

CITEŞTE Revista FERMA, ediţia 1-14 SEPTEMBRIE 2019!

CITEŞTE Revista FERMA, ediţia 1-14 SEPTEMBRIE 2019!

07 septembrie 2019 - 17:13

Ştiri despre subvenţiile APIA, fonduri europene pentru fermieri, starea culturilor agricole, pesta porcină africană, reportaje în ferme, tehnică și tehnologii agricole noi, învăţământ agricol, noutăţi legislative, comentarii, evenimente şi anunţuri agricole, în revista Ferma, ediţia 1-14 SEPTEMBRIE 2019!

EXPORT OVINE: „RĂZBOIUL” DECLARAŢIILOR şi ADEVĂRAŢII PERDANŢI!

EXPORT OVINE: „RĂZBOIUL” DECLARAŢIILOR şi ADEVĂRAŢII PERDANŢI!

01 septembrie 2019 - 23:46

BUNĂSTAREA ANIMALELOR. Animals International cere Comisiei Europene să demareze procedurile de infringement împotriva României, pe motiv că nu au fost respectate prevederi din regulamentul european pentru bunăstarea animalelor în cazul transportului oilor din ţara noastră în Golful Persic. Ministerul Agriculturii răspunde!

FOREST România 2019: TREI ZILE de DEMONSTRAŢII PRACTICE şi DEZBATERI despre PĂDURI şi CLIMĂ!

FOREST România 2019: TREI ZILE de DEMONSTRAŢII PRACTICE şi DEZBATERI despre PĂDURI şi CLIMĂ!

01 septembrie 2019 - 16:10

NOUTĂŢI: ZIUA FORESTIERULUI, CONCURS DE MÂNUIT TOPORUL, EVALUARE TROFEE DE VÂNĂTOARE. Târgul forestier în aer liber Forest România 2019, organizat de DLG InterMarketing, se desfăşoară în perioada 5 - 7 septembrie, la Zizin, comuna Tărlungeni, judeţul Braşov. Vezi PROGRAMUL evenimentelor celei de-a treia ediţii şi MODALITĂŢI DE ACCES pentru vizitatorii expoziţiei!

SOIURI de LEGUME ROMÂNEŞTI care TREBUIE READUSE URGENT în CULTURĂ!

SOIURI de LEGUME ROMÂNEŞTI care TREBUIE READUSE URGENT în CULTURĂ!

01 septembrie 2019 - 13:37

1.500 DE SOIURI DE LEGUME ROMÂNEŞTI, AUTENTICE, AU FOST REABILITATE ÎN ACEST AN DE CERCETĂTORII STAŢIUNII LEGUMICOLE BUZĂU. Aceste soiuri provin din toate bazinele legumicole din ţară, dar în special din Dâmboviţa, Olt şi Cluj.

FERMIERI, ATENŢIE la ŢEPE! Cum funcţionează METODA „BILETUL”!

FERMIERI, ATENŢIE la ŢEPE! Cum funcţionează METODA „BILETUL”!

01 septembrie 2019 - 13:14

ACUZAŢII DE ÎNŞELĂCIUNE. Profitând de disperarea fermierilor români care găsesc tot mai greu oameni pe care să îi angajeze la muncile agricole, se pare că unii au găsit o metodă de a face bani rapid şi fără muncă. Iată avertismentul unui fermier „păţit”!

Ce se întâmplă cu APIA şi cu PLĂŢILE DIRECTE pentru FERMIERI după 2020!

Ce se întâmplă cu APIA şi cu PLĂŢILE DIRECTE pentru FERMIERI după 2020!

29 august 2019 - 23:55

DEZBATERE POLITICA AGRICOLĂ COMUNĂ 2021-2027. Pe 29 august 2019, la Bucureşti, s-a desfăşurat conferinţa cu tema „Politica Agricolă Comună - Prezent şi viitor”, organizată de Reţeaua Naţională de Dezvoltare Rurală, din cadrul Autorităţii de Management pentru Programul Naţional de Dezvoltare Rurală 2014-2020 (AM PNDR).

Ce vrea MADR să AFLE DE LA TINE despre SUBVENŢIILE AGRICOLE!

Ce vrea MADR să AFLE DE LA TINE despre SUBVENŢIILE AGRICOLE!

29 august 2019 - 23:38

PLĂŢI DIRECTE PENTRU FERMIERI. Viitoarele subvenţii europene pe care le vor încasa agricultorii români după 2020 se decid acum!

RECOLTĂ ISTORICĂ şi EXPORTURI RECORD pentru CEL MAI MARE PRODUCĂTOR de GRÂU din UE!

RECOLTĂ ISTORICĂ şi EXPORTURI RECORD pentru CEL MAI MARE PRODUCĂTOR de GRÂU din UE!

28 august 2019 - 22:33

PIAŢA GRÂULUI. Franţa va fi nevoită să exporte peste 20 de milioane de tone de grâu în sezonul actual, după ce a strâns cea de-a doua cea mai mare recoltă de grâu din istorie, apreciază firma de consultanţă Agritel.

Scrie parerea ta