O şansă în plus pentru mediul rural

 
Infrastructura rurală

Încă de la momentul aderării la Uniunea Europeană, România a beneficiat de fonduri importante destinate exclusiv dezvoltării rurale.

Această politică şi-a găsit justificarea prin faptul că spaţiul la care facem referire reprezintă circa 90% din suprafaţa ţării şi constituie căminul a peste 47% din populaţia României, conform ultimului recensământ naţional.

Realizarea investiţiilor în acest domeniu este încă o prioritate pentru Comisia Europeană, care de curând a dispus suplimentarea cu 101.694.000 euro bugetul alocat României din Fondul European Agricol pentru Dezvoltare Rurală (FEADER), suma totală destinată dezvoltării rurale pentru perioada 2007-1013 ajungând la peste 13,5 miliarde euro - fonduri europene, de la buget şi contribuţie privată. Banii alocaţi recent, în urma aplicării la nivelul Uniunii Europene a Planului European de Redresare Economică (PERE), vor fi direcţionaţi spre finanţarea unor domenii precum cel energetic, al schimbărilor climatice, energiei regenerabile, biodiversităţii, gestiunii resurselor de apă, inovaţiei şi restructurării sectorului produselor lactate.

Astfel, fondurile aferente Axei 1 din PNDR au fost suplimentate cu 45.884.333 euro, cea mai mare majorare de fonduri, respectiv cu circa 22,9 milioane de euro, fiind destinată măsurii 121- „Modernizarea exploataţiilor agricole”. De asemenea, suma alocată axei 2, pentru măsura 214 - „Plăţi de agro-mediu” a fost suplimentată cu 27.203.145 euro, iar fondurile destinate axei 3 au crescut cu 28.606.522 euro.


 
 
 
Trimite unui prieten O şansă în plus pentru mediul rural
 
Toate campurile sunt obligatorii
 
 
 
 
 
 
 
Adauga comentariul tau la O şansă în plus pentru mediul rural
 
Toate campurile sunt obligatorii
Daca aveti cont va rugam sa va autentificati
 
 
 
 
 
 
 
 

Galerie de imagini

 
 
 
 

Articole corelate

A început IndAgra...
Diverse, 20 May 2009 - 14:00, 0 comentarii
Ministrul agriculturii, Ilie Sârbu, a participat azi, 20 mai a.c., la ora 11.00, la ceremonia de deschidere a... [ continuare ]
Informarea la sate
Diverse, 03 Jun 2009 - 15:00, 0 comentarii
Absenţa punctelor de difuzare a presei în mediul rural este menţionată de peste 60% din respondenţii din mediul... [ continuare ]
Măsura 121: Sectorul... Asociaţia Producătorilor şi Importatorilor de Maşini Agricole din România (APIMAR) propune modificarea criteriilor... [ continuare ]
48 de mil. euro pentru...
financiar agricole, 20 Nov 2009 - 16:00, 0 comentarii
În perioada 16 noiembrie - 11 decembrie 2009 este... [ continuare ]
Proiect: Scutiri de taxe...
financiar agricole, 30 Nov 2009 - 12:00, 0 comentarii
Pensiunile turistice din mediul rural, cele agroturistice sau casele tradiţionale ar putea fi scutite de plata... [ continuare ]
 
 
 

Financiar Agricole

Impozite mai mari pe...
Ferma , 03 Sep 2010 - 15:00, 0 comentarii

Guvernanţii români pregătesc taxe noi şi impozite mai mari pentru ţărani. Creşterea impozitelor pe ... [ continuare ]

Subvenţia la hectar ar...
Ferma , 02 Sep 2010 - 13:00, 0 comentarii

În timp ce fermierii pregătesc noi proteste în această toamnă, Ministerul Agriculturii şi ... [ continuare ]

Creşterea de preţ umple...
Ferma , 17 Aug 2010 - 14:00, 0 comentarii

Ultimele previziuni ale specialiştilor de la Agriculture & Food previzionează apariţia unor preţuri mai mari ... [ continuare ]

România ar putea relua...
Ferma , 06 Aug 2010 - 11:00, 0 comentarii

Comisia Europeană (CE) ar putea permite României să reia exporturile pe piaţa UE de carne şi produse din ... [ continuare ]

Absorbţie scăzută
Ferma , 05 Aug 2010 - 12:00, 1 comentarii

Uniunea Europeană a pus la dispoziţia României fonduri structurale în valoare de 31 miliarde euro din ... [ continuare ]

Sumele plătite abuziv...
Ferma , 05 Aug 2010 - 11:00, 0 comentarii

Proasta gestionare a bugetului de subvenţii a condus la imposibilitatea acordării sprijinului de stat ... [ continuare ]

Fonduri agricole pentru 2010
Ferma , 04 Aug 2010 - 13:00, 0 comentarii

Guvernul României a adoptat, săptămâna trecută, formele de ajutor financiar pentru fermieri, o parte ... [ continuare ]

Mediul rural învaţă să...
Ferma , 04 Aug 2010 - 11:00, 0 comentarii

Asociaţia Comunelor din România (www.acor.ro) şi partenerul său Structural Consulting™ Group ... [ continuare ]

Oleo-Mac a livrat 52...
Ferma , 13 Jul 2010 - 15:00, 0 comentarii

Societatea O-MAC Pădure&Grădină SRL, importator în România a cinci branduri internaţionale: Emak, ... [ continuare ]

Sesiune nouă pentru...
Ferma , 06 Jul 2010 - 15:00, 0 comentarii

APDRP a deschis cea de-a cincea sesiune pentru depunerea proiectelor din cadrul Măsurii 312 - “Sprijin ... [ continuare ]

 
 
 

Cele mai citite azi

 

Abonare Newsletter 


 
 

 

 
 
 

anunturi-agricole.ro pe judete
 

Forum Agroinfo.ro

 
 
Intră acum pe Forum
 
 
 
 
 
OVĂZUL – Avena sativa L.
1. Importanţa furajeră

Particularităţile agrobiologice şi importanţa ovăzului au determinat răspândirea cultivării acestei specii în zonele cu climat mai umed şi răcoros, de pe toate continentele. În ţara noastră, în ultimii ani, ovăzul este cereala păioasă de primăvară cea mai cultivată, suprafaţa fiind în jur de 100 000 ha.

... [continuare]
 
 
Borceagul de toamnă

La scurt timp după anul 1990, cei care conduceau agricultura României au desfiinţat sistemul naţional de producere a seminţelor, care a fost conceput pentru o agricultură cooperatistă şi de stat, deci nepotrivit unei agriculturi private, a cărei naştere se aştepta.

... [continuare]
 
 
Utilaje Güttler la Voiteg

Centrul Româno-German de Pregătire şi Perfecţionare Profesională în Domeniul Agriculturii din localitatea Voiteg a făcut un pas important pentru pregătirea fermierilor care doresc să se specializeze în domeniul întreţinerii şi exploatării maşinilor agricole, prin stabilirea unei colaborări cu firma Guttler.

... [continuare]
 
 
“Paradisul legumelor”, o lecţie de business

Săturându-se să vadă doar la televizor cum se poate face agricultură performantă, legumicultorii din judeţul Arad s-au încumetat să spargă tiparele înfiinţând, după lege, primul grup de producători legumicoli din România.

... [continuare]
 
 
Energie produsă în fermă

În ultimii ani, subiectul securităţii energetice, a independenţei energetice şi obţinerii de energie din materii prime care se pot reface într-un timp scurt (resurse regenerabile), a devenit atât de popular încât a depăşit nivelul discuţiilor din mediile ştiinţifice sau guvernamentale, iar acum se bucură de interesul oamenilor de rând.

... [continuare]
 
 
Gardul electric şi organizarea păşunatului

Reprezintă mijlocul cel mai eficient pentru organizarea păşunatului în tarlale pentru protecţia animalelor domestice împotriva animalelor sălbatice prădătoare sau pentru delimitarea padocurilor pentru animale.

... [continuare]
 
 
Condiţii tehnologice pentru reuşita culturii de lucernă

O CULTURĂ REUŞITĂ

Investiţia în lucrările de tehnologie, aplicate în primul an de vegetaţie, garantează realizarea unei culturi de lucernă uniformă, de mare productivitate şi de folosinţă îndelungată.

... [continuare]
 
 
Structura unei bucătării furajere pentru fermele zootehnice

Bucătăriile furajere (F.N.C.-urile sau micro F.N.C.-urile) sunt sisteme complexe care se folosesc pentru prepararea hranei animalelor din fermele zootehnice. În funcţie de productivitatea lor, ele se compun, în principiu, din următoarele elemente: silozuri de materii prime; silozuri de produs finit; mori; amestecătoare; dozatoare pentru premixuri; dozatoare de ulei; utilaje de transfer materii prime şi produse finite; computere de proces şi accesorii; echipamente electrice şi accesorii.

... [continuare]
 
 
De la gunoiul de grajd la energia electrică

Cererea tot mai mare de energie şi preţul ridicat al ţiţeiului şi al gazelor naturale constituie, fără doar şi poate, un subiect de actualitate. Acest lucru a dus la un interes crescând al oamenilor în găsirea de surse de energie regenerabilă, cum sunt biocombustibilii, deşeurile celulozice, vântul, energia solară sau gunoiul de grajd.

... [continuare]
 
 
Biogazul, protectorul neconvenţional al mediului

Cei care au lucrat în sectorul creşterii animalelor în timpul socialismului ştiu că a fost o perioadă în care s-a discutat foarte mult şi chiar s-au construit staţii de producere a biogazului din dejecţii de animale. Din anumite motive entuziasmul a trecut şi biogazul a „fâsâit” slab până s-a stins.

... [continuare]
 
 
Toate articolele Tehnologii Agricole